Vad är Youth Camp?

Deltagare i Youth Camp 2016 tränar på stranden
Foto: Trude Aastad

HLR-genomgång på Youth Camp
Foto: Trude Aastad
Vill du bli Youth Camp ledare?
Svenska Livräddningssällskapet erbjuder en utbildning för dig som är ungdom och är engagerad inom livräddning hos Svenska Livräddningssällskapet. Du har här möjligheten att deltaga i en utbildning som ger dig en grund i ledarkunskap, för att sedan hålla i egna Youth camps i din lokalförening eller i ditt regionförbund.
Vill du vara delaktig i Youth Camp?
Är du eller dina barn mellan 12 och 18 och vill delta i Youth Camp eller unga livräddare, kontakta en lokalförening eller ett regionförbund nära dig. Kontaktuppgifter hittar du här.
Vill du utbilda dig till simlärare eller livräddare?
Att vara livräddare handlar inte enbart om att ingripa vid dramatiska drunkningstillbud, utan lika mycket om att ta hand om sina medmänniskor. Poollivräddare och Havslivräddare kan tävla i sina kunskaper både nationellt och internationellt i olika typer av grenar i poolen, havet eller på stranden.
Svenska Livräddningssällskapets simlärarutbildning ger dig kunskaper om hur du lär barn och vuxna att simma på ett tryggt och säkert sätt. Du får också lära dig hur du själv kan anordna en sommarsimskola.
Filmen nedan är från Youth Camp Ungdomsledarskapsutbildning 2021 i Tylösand.
Fakta:
- Youth Camp är ett projekt som startade 2016 och det finansieras av Svenskt Friluftsliv
- Ledarna är utbildade simlärare eller poollivräddare
- Youth Camp vänder sig till barn och unga mellan 12-18 år, alla med intresse för vattenaktiviteter och livräddning
Projektet genomförs med stöd av: