Svenska Livräddningssällskapet

SLS SLS Meny

Höglandsbojen 2 oktober

Det var många livräddare som deltog i Höglandsbojen, tävling i Nordiska lagkapp, den 2 oktober. Resultatet ser du här.

Herrar

Försök

Lag Tid Sjukvård
Örebro Herr
Robin Hallberg, Hampus Rasmussen, Nicklas Björling
 1,34,53 godkänd
Kalmar Herr
Tomas Jacobsson, Fredrik Erazim, Elis Weslien
 1,36,12 godkänd
Lutra Lutra Herr 2
Christoffer Nygard, Anton Persson, Hampus Kullgren
 1,39,69 godkänd
Stockholm Herr
Johan Nyman, Atle Alkelin, Martin Robertsen
 1,40,68 godkänd
Göteborg Mix 2
Elin Lorin, Stiphen Saarinen, Tanja Mäki-Runsans
 1,52,70 godkänd
Stockholm Mix
Amanda Borgström, Mikael Löfgren, Pontus Huber
 1,55,95 godkänd
Göteborg Mix 1
Robert Rochowiak, Emy Lorin, Rasmus Bank
 2,02,78 godkänd
SLS Borås Mix
Tommi Tulkki, Jasmine Moore, Ulrika Johansson
 2,10,75 godkänd
Lutra Lutra Herr 1
Daniel Creutz, Isak Adolfsson, Michal Stypa
 1,32,59 icke godkänd
Lifeguards.se Mix
Matilda Alsonius, Konrad Wilstein, Jonna Linde
 2,39,20 icke godkänd
Octopus Mix
Emil Johansson, Diana Horvat, Marijhe Vermander
 disk icke godkänd

Semifinal

Lag Tid  
Lutra Lutra Herr 2
Christoffer Nygard, Anton Persson, Hampus Kullgren
1,32,23  
Örebro Herr
Robin Hallberg, Hampus Rasmussen, Nicklas Björling
1,34,34  
Stockholm Herr
Johan Nyman, Atle Alkelin, Martin Robertsen
1,35,37  
Kalmar Herr
Tomas Jacobsson, Fredrik Erazim, Elis Weslien
1,36,12  
Stockholm Mix
Amanda Borgström, Mikael Löfgren, Pontus Huber
2,03,52  
Göteborg Mix 2
Elin Lorin, Stiphen Saarinen, Tanja Mäki-Runsans
disk  

Final

Lag Tid
Örebro Herr
Robin Hallberg, Hampus Rasmussen, Nicklas Björling
1,32,33
Lutra Lutra Herr 2
Christoffer Nygard, Anton Persson, Hampus Kullgren
1,32,80
Stockholm Herr
Johan Nyman, Atle Alkelin, Martin Robertsen
disk

    

Damer

Försök

Lag  tid  sjukvård
Lutra Lutra Dam
Karin de Michel, Karolina Persson, Carina Johansson
1,45,69 godkänd
Örebro Dam
Lisa Nykvist, Camilla Ekmark, Sabina Halvarsson
1,50,31 godkänd
Stockholm Dam 1
Malin Österman, Emelie Kling, Freja Wikström
1,55,20 godkänd
Tylösand Dam
Sofia Jorlöv, Sarah Elbert, Anna Gustavsson
2,06,93 godkänd
Blekinge Dam
Maria Borg, Anna Mizser, Malin Borg
2,08,12 godkänd
Stockholm Dam 3
Emma Gustafsson, Johanna Persson, Ann af Edholm
2,12,16 godkänd
Stockholm Dam 2
Margaretha Wahlström, Anna Cumtell, Jill af Edholm
2,02,15 icke godkänd
Octopus Dam
Lisa Ekdahl, Frida Rydstedt, Ida Björk-Ultege
2,42,48 icke godkänd

Semifinal

Lag tid
Örebro Dam
Lisa Nykvist, Camilla Ekmark, Sabina Halvarsson
1,42,88
Lutra Lutra Dam
Karin de Michel, Karolina Persson, Carina Johansson
1,43,05
Stockholm Dam 1
Malin Österman, Emelie Kling, Freja Wikström
1,54,14
Stockholm Dam 3
Emma Gustafsson, Johanna Persson, Ann af Edholm
1,58,44
Tylösand Dam
Sofia Jorlöv, Sarah Elbert, Anna Gustavsson
2,05,04
Blekinge Dam
Maria Borg, Anna Mizser, Malin Borg
2,06,62

Final

Lag tid
Örebro Dam
Lisa Nykvist, Camilla Ekmark, Sabina Halvarsson
1,38,71
Lutra Lutra Dam
Karin de Michel, Karolina Persson, Carina Johansson
1,41,92
Stockholm Dam 1
Malin Österman, Emelie Kling, Freja Wikström
1,51,73

   

Bästa sjukvårdslag

Örebro Dam
Lisa Nykvist, Camilla Ekmark, Sabina Halvarsson

 

Resultatlista Nordisk lagkapp Ungdom

Lag tid
Octopus Ungdom Mix
Jonas Strid, Didrik Engström, Felica Svensson
2,10,75

Bojsim 25 m pojkar

Plac Namn Klubb Tid
1 Jonas Strid Octopus 21,40
2 Didrik Engström Octopus 22,00

Bojsim 25 m flickor

Plac
Namn
Klubb
Tid
1
Felicia Svensson
Octopus
28,87
2
Lisa Ekdahl
Octopus
21,16

  

50 m bogsering herr

Plac Namn Klubb tid
1 Isak Adolfsson  Lutra  37,19
2 Martin Robertsen  Stockholm  38,79
3 Fredrik Erazim  Kalmar  38,93
4 Hampus Kullgren  Lutra  39,62
5 Robert Rochowiak  Göteborg  39,80
6 Hampus Rasmussen  Örebro  39,93
7 Elis Weslien  Kalmar  41,13
8 Emil Johansson  Octopus  42,04
9 Michal Stypa  Lutra  42,37
10 Tomas Jacobsson  Kalmar  43,97
11 Daniel Creutz  Lutra 44,28
12 Anton Persson  Lutra  44,29
13 Nicklas Björling  Örebro  44,52
14 Christoffer Nygard  Lutra  46,72
15 Dennis Skoogh  Tylösand  51,58
16 Tommi Tulkki  Borås  52,03
17 Atle Alkelin  Stockholm  disk

50 m bogsering damer

Plac Namn Klubb Tid
1 Marijhe Vermander Octopus 40,65
2 Karin de Michel Lutra 43,30
3 Sabina Halvarsson Örebro 43,38
4 Malin Österman Stockholm 47,37
5 Amanda Borgström Stockholm 48,77
6 Elin Lorin Göteborg 50,40
7 Ulrika Johansson Borås 52,53
8 Jasmine Moore Borås 55,62
9 Lisa Nykvist Örebro disk